Jesienne sympozja szkoleniowe dla radców prawnych to już ugruntowana tradycja naszej Izby. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, gościliśmy w dniach 14-16 listopada 2019 r. w Hotelu Zamek Ryn.
Na Sympozjum zjechało ok. 280 osób – radców prawnych, a także gości. Zainteresowanie udziałem w szkoleniu w tym roku było rekordowe, a to za sprawą nie tylko realizacji obowiązku szkoleniowego radców prawnych, ale przede wszystkim dużej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.
Podczas trzech dni pobytu szkoliliśmy się w różnych tematach.
Czwartkowe popołudnie zajęło nam szkolenie z zakresu umów o roboty budowlane zarówno w obrocie prywatnym, jak i publicznym (z udziałem publicznych zamawiających pzp), które poprowadziła r.pr. Katarzyna Zadykowicz- Sokół – członek OIRP w Białymstoku.
Od rana w piątek aż do późnych godzin wieczornych mogliśmy zapoznać się z dużą nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego – zmiany przedstawiła Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Pani Agnieszka Żegarska.
Sobota to jak zwykle tzw. szkolenie „miękkie”- „Motywacja, odporność psychiczna i budowanie własnego potencjału zawodowego, Zarządzanie motywacją – ocena i motywacja pracowników w przestrzeni usług prawniczych” – poprowadziła prof. nadzw. dr hab. Anita Frankowiak.
Szkolenia spotkały się z dużym zainteresowaniem radców prawnych, ale również i gości. Gościliśmy Wiceprezesa KRRP Zbigniewa Tura, przedstawiciela Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie SSO Beatę Grzybek, a także delegacje zaprzyjaźnionych adwokatów z obwodu Kaliningradzkiego oraz z Grodna na Białorusi.
Jak każdego roku sympozjum szkoleniowe było również okazją do spotkań towarzyskich radców prawnych, szczególnie przyjezdnych z Warszawy, Gdańska, Ostrołęki czy Ciechanowa z Olsztyniakami. Wiele osób brało udział w szkoleniu po raz pierwszy – choćby z tego powodu, że dopiero co wpisały się na listę radców prawnych. Mogli oni poznać starszych stażem koleżanki i kolegów, a Ci doświadczeni w wyjazdach szkoleniowych mogli odświeżyć stare znajomości czy powspominać czasy aplikacji.
Pierwszy wieczór umilił nam zespół praktykujących na co dzień lekarzy The Doctors z Olsztyna w składzie: dwóch anestezjologów, urolog, internista, kardiolog. W ich wykonaniu można było usłyszeć stare dobre rockowe kawałki. Pomoc medyczna nie była przewidziana w kontrakcie, ale można było skorzystać z drobnej porady lekarskiej 😉
W piątek po obiedzie – jeszcze przed II częścią wykładów z kpc – grupa 10 morsujących mecenasów (w tym jedna Pani Mecenas – bez garsonki – a w stroju kąpielowym) – udała się na plażę miejską w Rynie, aby zażyć jesiennej kąpieli w zbyt lodowatej (jak dla mnie) wodzie Jeziora Ryńskiego. Było to już drugie tego rodzaju spontaniczne wydarzenie podczas szkolenia. Grupa morsów z dość dużą grupą kibiców powróciła prosto na drugą część wykładu ze zmian w kpc. Z tego co mi wiadomo nikt z uczestników nie rozchorował się po tej jednorazowej (raz w roku) albo i pierwszej w życiu kąpieli w zimnej wodzie i wygląda na to, że kolejne sympozjum powinniśmy organizować również w pobliżu jeziora, aby takie spontaniczne wydarzenia weszły w tradycję szkoleń jesiennych. A takich miejsc na Warmii i Mazurach nie brakuje…
Podczas szkolenia ofertę wydawniczą zaprezentowały wydawnictwa Wolters Kluwer oraz C.H. Beck. Przedstawiciele wydawnictw wyraźnie zadowoleni byli ze złożonych przez Państwa zamówień.
Wszystkim Uczestnikom z naszej Izby jak również zaprzyjaźnionych izb serdecznie dziękuję za udział w sympozjum i miłe spotkania. Wasza tak liczna obecność może świadczyć o tym, że spotkania takie są potrzebne – nie tylko ze względów zawodowych ale również koleżeńskich.
Dziękuję również Michałowi Korwek – odpowiedzialnemu za przygotowanie i „dopięcie na ostatni guzik” tak dużego wydarzenia – morsowania nie było przewidziane w programie, ale musicie wiedzieć, że jest to Jego „nadprogramowa” inicjatywa. Do zobaczenia za rok!
A wcześniej zapraszam na inne ciekawe szkolenia i spotkania integracyjne, o których przeczytacie na naszej stronie…
Dziekan
Katarzyna Skrodzka-Sadowska