Dla radców Strona główna Szkolenia Szkolenia OIRP

Morza szum, ptaków śpiew … czyli szkolenie w Jastrzębiej Górze 25-28.05.2017 r.

W dniach 25.05. – 28.05. 2017 r. odbyło się trzecie już szkolenie wyjazdowe w Jastrzębiej Górze. Gościliśmy, jak co roku w hotelu „Astor”. Opowieści o poprzednich szkoleniach w Jastrzębiej Górze sprawiły, że w tym roku w szkoleniu wzięła udział rekordowa liczba radców prawnych, bo ponad 90.

Szkolenie rozpoczęliśmy już pierwszego dnia. Podczas jazdy autokarami do Jastrzębiej Góry, wykłady poprowadził r.pr. Daniel Janik, który przybliżył nam problematykę związaną z postępowaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  Następnie zatrzymaliśmy się na chwil kilka w słonecznej Gdyni, aby na Skwerze Kościuszki rozprostować kości i nieco się posilić, po czym ruszyliśmy w dalszą drogę.

Wczesnym rankiem w piątek, grupa zapalonych „wilków morskich”, udała się na połów dorszy. Na początku mocno bujało, zepsuł się jeden z silników kutra i  przypiekało słońce, ale połowy były bardzo udane. Zadowoleni wędkarze wrócili do hotelu w godzinach wieczornych z licznymi okazami dorszy.

Natomiast pozostali radcowie, piątkowe przedpołudnie spędzili na Helu, gdzie podziwiali harce fok mieszkających w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, jak również przechadzali się po miasteczku, helskim molo i plażach. Niektórzy uczestnicy szkolenia postanowili pozostać w Jastrzębiej Górze, gdzie wylegiwali się na plaży oraz korzystali z części rekreacyjnej hotelu. Po obiedzie odbył się wykład prowadzony przez SSO Teresę Karczyńską-Szumilas na temat „Ochrony dóbr osobistych”.

Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji połączonej z tańcami. Muszę przyznać, że miło było patrzeć, jak nasze koleżanki i koledzy pląsali na parkiecie do późnych godzin nocnych.

Sobotę mięliśmy wypełnioną wykładami, które prowadziła zaprzyjaźniona już z nasza Izbą prof. zw. dr hab. Ewa Bagińska – Kierownik Katedry Prawa Cywilnego WPiA Uniwersytetu Gdańskiego. Pani profesor szczegółowo omówiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością za wykonywanie władzy publicznej oraz umowami budowlanymi. Po wykładach znalazła się chwila na to, aby poleżeć na nagrzanym słońcem piasku, wsłuchując się w szum morskich fal. Oczywiście znaleźli się ochotnicy, którzy skusili się na kąpiel w chłodnych jeszcze o tej porze roku wodach Bałtyku.

Po kolacji, część z nas odwiedziła Dom Whisky, gdzie degustowaliśmy przeróżne gatunki tegoż trunku, wyprodukowane w rozmaitych zakątkach świata.

Ostatniego dnia, w niedzielne przedpołudnie, wysłuchaliśmy wykładu Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego na temat „Wybranych zagadnień prawa i postępowania karnego”.

Jak zwykle, trudno nam było rozstać się z tym uroczym miejscem, szczególnie gdy pogoda po raz kolejny była dla nas łaskawa – było ciepło i słonecznie. Widocznie Jastrzębia Góra nas lubi, a my ją.

Mam nadzieję, że szkolenie w Jastrzębiej Górze wpisze się na stałe do kalendarza naszych imprez i w kolejnych latach równie liczna grupa będzie brała w nich udział.

Galeria: Szkolenie – Jastrzębia Góra 25-28.05.2017 r.

Marta Alicja Kawula

Michał Korwek