Polski English Deutsch Español French Pусский

About the Chamber

The Regional Chamber of Legal Advisors (OIRP) in Olsztyn is a professional governing body of legal advisors in the region of Olsztyn (operating in the former provinces of Olsztyn, Ciechanów and Ostrołęka).

The governing body’s mandate is to provide the conditions for performing the tasks of legal advisors, as defined in the law, to represent legal advisors and applicants and to protect their professional interests. The role of the self-government is also to co-operate in shaping and applying the law, to prepare applicants for working as legal advisors and to provide legal advisor training and supervise the work of legal advisors. The Regional Chamber of Legal Advisors in Olsztyn is one of 19 regional chambers of legal advisors in Poland belonging to the National Chamber of Legal Advisors.

The activity of a legal advisor is to provide legal advice and consultancy, drawing up legal opinions, preparing drafts of legal acts and appearing before authorities and courts as an attorney or a defense lawyer, including appearing before the Supreme Court, Constitutional Tribunal, Supreme Administrative Court, Court of Justice of the European Union and the European Court of Human Rights.

Below, we present the composition of: the Regional Council of the Chamber of Legal Advisors, Regional Audit Committee, Regional Disciplinary Court, and the persons performing the functions of: Disciplinary Spokesman, Member of the National Chamber of Legal Advisors and Delegate to the National Congress.

Dean of OIRP

Katarzyna Skrodzka-Sadowska

The Executive Committee of OIRP

  1. Skrodzka-Sadowska Katarzyna – Dean
  2. Korwek Michał – Vice-dean
  3. Tetkowski Józef Mirosław – Vice-dean
  4. Lewandowski Witold – Vice-dean
  5. Godlewski Paweł – Treasurer
  6. Pannek Adrianna – Secretary

The Board of OIRP

  1. Adamczyk Marcin
  2. Baudet Agnieszka
  3. Bendorf-Bundorf Iwona
  4. Chajęcka Ewa
  5. Domańska Halina
  6. Gibasiewicz Dariusz
  7. Godlewski Paweł
  8. Górecki Krzysztof
  9. Januszkiewicz Ewa
  10. Jezierski Cezary
  11. Kawula Marta
  12. Korwek Michał
  13. Kulczyńska Ewa
  14. Lewandowski Witold
  15. Pannek Adrianna
  16. Pożarski Robert
  17. Rekosz-Idziak Magdalena
  18. Tetkowski Józef Mirosław
  19. Urbańska Beata

Regional Audit Committee (OKR)

  1. Godlewski Zbigniew – President of OKR
  2. Marciniak Piotr – Deputy President of OKR
  3. Gonkiewicz Bartosz
  4. Jacyno Izabela
  5. Janik Daniel
  6. Nosorowski Robert
  7. Tetkowski Janusz
  8. Włodarczyk Michał
  9. Żywucki Leszek

Regional Disciplinary Court (OSD)

  1. Duraj-Gorecka Lucyna – President of OSD
  2. Godlewska Katarzyna – Deputy President of OSD
  3. Bieniek Małgorzata
  4. Bylińska Anna
  5. Kaliszuk Jolanta
  6. Łubińska Małgorzata
  7. Rogulski Jan
  8. Warcaba Kamila

Disciplinary Spokesman

Maria Łaba

Deputy

Disciplinary Spokespersons

  1. Antoszewski Mirosław
  2. Byliński Leszek
  3. Januszkiewicz Krzysztof
  4. Kielak Dariusz
  5. Morawski Przemysław
  6. Płoskoński Robert
  7. Witkowski Janusz
  8. Woźniak Danuta

Member of KRRP

Korwek Michał

Delegates to the National Congress

  1. Bendorf-Bundorf Iwona
  2. Godlewski Paweł
  3. Górecki Krzysztof
  4. Korwek Michał
  5. Lewandowski Witold
  6. Parkasiewicz Tomasz
  7. Skrodzka-Sadowska Katarzyna
  8. Tetkowski Józef Mirosław

Press Spokesperson

Urbańska Beata

Deputy Spokesperson

Adamczyk Marcin